Prim Sport I

Do srdcí uživatelů hodinek Prim se hluboce vepsal model prvních sportovních hodinek Prim Sport. Historie tohoto modelu začíná v druhé polovině šedesátých let minulého století. Mělo jít o přímého nástupce hodinek Prim Orlík. Prim Sport I. byly určené široké veřejnosti a od roku 1970 se sériově vyráběly pro běžnou potřebu až do poloviny sedmdesátých let minulého století, kdy je nahradily hodinky Prim Sport druhé generace, typické svým soudkovým tvarem pouzdra.

Tento model byl poprvé vyroben v roce 1968, jako zcela nové provedení vodotěsných hodinek  s otočným kroužkem, plastovým řemínkem, svítícími ručkami a číselníkem. Cílem bylo nejen vyhovět přání armádní zakázky, ale zároveň uspokojit domácí poptávku po sportovních hodinkách. Hodinky byly navrženy tak, aby je bylo možné na rozdíl od ocelových Orlíků zavést do standardní sériové výroby. Jejich výroba pro armádu byla zahájena v červnu 1968. Sériová výroba hodinek Prim Sport 1. generace, určených do běžných obchodních sítí byla zahájena v roce 1970, a jejich cena byla 590 Kčs.  Jejich nárazuvzdorné vodotěsné pouzdro bylo testováno přetlakem 4at. Hodinky jsou opatřeny mechanickým strojkem Kalibr 68, s manuálním nátahem.

Hned po uvedení do prodeje se tento model stal jedním z nejoblíbenějších. K první verzi, s černým ciferníkem, přibyly v létě 1971 ještě další barevné varianty – modrá, červená a okrová. Zároveň byl původní řemínek z černého PVC nahrazen modernějším pryžovým řemínkem, který lépe přilehl k zápěstí. Bohužel se časem ukázalo, že životnost řemínků z tohoto materiálu je nevyhovující, a u hodinek Prim Sport druhé generace byl použit jiný materiál.

Hodinky Prim Sport 1. generace byly zákazníky, kteří je pravidelně používali při potápění, často reklamovány z důvodu průniku vlhkosti do pouzdra. Příčinou byla netěsnící korunka, která měla pouze jeden těsnící kroužek. V sériích vyráběných od počátku roku 1973 byl tento nedostatek upraven, přidáním druhého těsnícího kroužku ke korunce. Výroba první generace hodinek Prim Sport byla ukončena na konci první poloviny 70. let. 20. století.

Zdroj: ČTK/AP

Kvalitu a vodotěsnost prověřil 30. července 1971 František Venclovský, který jako první Čechoslovák přeplaval kanál La Manche, a během jeho výkonu měl na sobě právě tento model hodinek.

Prim Sport I. gen. nosili např. herci Jiří Bartoška nebo Luděk Sobota.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *