Magnetismus a mechanické hodinky

Magnetismus a mechanické hodinky

Magnety jsou všude: v dnešní době jim už nemůžeme uniknout. Prakticky vše kolem nás má magnetické pole: mobilní telefony, radiobudíky, audio systémy, tablety a dokonce i pouzdra na tablety a některé kabelky.

Magnetismus, který je přítomen v každodenním životě, pro nás nepředstavuje sice reálnou hrozbu, může ale ovlivnit chod našich mechanických hodinek. Každodenní kontakt s magnetickým polem hodinkám sice nezpůsobí skutečné poškození, přemíra magnetismu může mít ale za následek nepravidelný chod. V nejhorším případě mohou hodinky zcela zastavit. Nejzřetelnějším znakem zmagnetizovaných hodinek (které neutrpěli náraz nebo nespadly), je že náhle běží velmi rychle nebo velmi pomalu a jsou tak velmi nepřesné.

Vliv magnetismu na hodinky

Magnetická pole ovlivňují hodinky různými způsoby, nejvíce je ale postižené vlasové pero. Oproti modernějším hodinkám s anti-magnetickým hodinovým perem, jsou ve starších hodinkách ještě často pera z magnetických kovů. Magnetismus způsobuje, že vlasové spirály se v podstatě drží pohromadě, což zkracuje aktivní délku vlasového pera, čehož následkem je zpožďování se hodinek. V krajním případě by se cívky mohly stát tak „uvízlými“, že hodinky se zcela zastaví.

Když je vlasové pero zmagnetizované, cívky se neuvolňují volně, ale drží se pohromadě a dochází k nepravidelným pohybům.

Železitá povaha ocelových komponentů v mechanismech hodinek je dalším způsobem, kterým může magnetismus způsobit nepříznivý účinek. Ocel si zachovává magnetismus i tehdy, když opustí magnetické pole. To je proto, že ocelové části si vytvořili své vlastní magnetické pole. Na boj proti tomuto problému výrobci stále více vyrábějí více (dříve ocelových) komponent z moderních slitin, které jsou mnohem méně ovlivnitelné magnetismem, starší hodinky jsou ale často ještě celé z magnetických kovů.

Demagnetizace rozbije uspořádanou strukturu materiálu tak, aby se všechny zbývající mikromagnetické pole navzájem vyrušili.

Odmagnetizování

Hodinky, které byly zmagnetizované, nebudou mít žádné dlouhodobé následky, ale bude třeba je odmagnetizovat, aby se obnovila jejich normální funkce. Když vaše hodinky běží chaoticky kvůli magnetismu není nutné podléhat panice. Každý hodinář by měl být schopen zvládnout je odmagnetizovat. Alternativně jsou k dispozici demagnetizátory, se kterými hodinky můžete odmagnetizovat sami.

Demagnetizátor

Tradiční demagnetizátory pracují poměrně jednoduše: magnetická pole produkované stejnosměrnými proudy jsou odlišné od magnetických polí produkovaných střídavými proudy. Demagnetizátor potřebuje střídavý proud na odstranění magnetického pole z hodinek. Dělá to pomocí rychle se měnících směrů proudu, který mění orientaci magnetického pole. To zase způsobuje, že dipóly skončí rozházené, čímž se hodinky odmagnetizují.

Po dokončení tohoto postupu se hodinky pomalu odtáhnou od demagnetizátora, čímž se sníží magnetické pole. Po jedné demagnetizaci budou hodinky bez všech magnetických polí, ale ve vzácných případech bude nutné odmagnetizování provést znovu. Právě proto, abyste zjistili, zda jsou vaše hodinky magnetizované, existuje aplikace pro chytré telefony LEPSI, která vám pomůže diagnostikovat vaše hodinky z pohodlí domova.

Závěr

Magnetismus v hodinkách není nový problém, a ani nepředstavuje pro hodinky nepřekonatelnou poruchu. Nosit hodinky nepříznivě ovlivněny magnetismem může být ale nepohodlné, protože nikdy nevíte odhadnout jejich míru nepřesnosti. Proto je dobře si nechat hodinky pravidelně odmagnetizovat a mít tak jistotu, že vaše hodinky běží přesně. Jakou další péči vyžadují vaše hodinky si můžete přečíst v našem dalším blogovém příspěvku Primky na celý život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *